За Арнолд Шварценегер - Arnold Schwarzenegger
И защо започнахме да се завръщаме към старите прашасали техники, замествайки новите лъскави зали. Следващото интервю на Джо Уидър с Арнолд Шварценегер е класиката, която никога няма да загуби своята стойност с течение на времето. Когато това интервю е било публикувано преди много години Джо е казал: "Ние знаем, че Арнолд е използвал читинг принципа още от самото начало на своята кариера. В следващата дискусия той ще ви каже как е използвал този добре познат метод на супер натоварване "Както ще покаже интервюто това, което е било особено ценно в ерата на свободните тежести остава в сила и в нашето високо технологично време.
На първо място,Арнолд,колко често използваш читинг в твоята тренировка ?
При всяка тренировка ,това е основата на всяка тренировка с тежести
Гледайте видео с незабравимата реч на - Арнолд Шварценегер - Никога не разполагайте с план Б
Мислиш ли, че би могъл да постигнеш същите резултати и без използване на чийтинг?
Сигурно, но това би отнело много повече време и би било много по-трудно.Този метод не е лесен. Ти използваш много големи тежести. Не можеш ли да постигнеш същите резултати като използваш точния начин на изпълнение с по-малки тежести?Пречка е "слабото звено". В почти всяко упражнение има слабо звено в обема на движение. Понякога то е в началото на движението, друг път в края, а е възможно да бъде и по средата на движението.Щом в мускула има слаби участъци в обема на движение, защо не ги направим толкова силни, колкото и останалите участъци? Вече опитах това, като използвах големи тежести и стриктно изпълнение, но имах много проблемисъс сухожилията, които се претоварваха.
Означава ли това, че трябва да се върнеш обратно към малки тежести?
Разбира се. Но има и още един начин. Той е да използвам големите тежести след мъртвата точка. Тогава упражнението работи най-много за изграждане на мускула. Слабото място аз го преодолявам с големите тежести с помощта на читинг. Така всъщност натоварвам мускулите с големи тежести и не жертвам най-важната част от упражнението заради слабото звено.
Опиши как преодоляваш слабото звено, например, при бицепсово сгъване?
Добре, нека да предположим, че се готвя да направя осем повторения с голяма тежест. Започвам с най-голямата тежест, с която мога да направя четири или пет повторения при точна форма на изпълнение. След като ги завърша аз започвам с читинг, докато стигна до осмото повторение Всъщност горните части на тези повторения са направени с големи тежести и силна пикова контракция.
Чувстваш ли, че се изгражда маса, докато натоварваш мускула? Абсолютно. Бих могъл да направя още няколко повторения, ако намаля тежестите, борейки се с гравитацията за всеки сантиметър.
Как прилагаш този принцип при набиране зад врат?
При това упражнение сте по-силен в долната му част, отколкото в горната. Обикновено правя четвър тината или половинат упражнението с тежести закрепени за колана. Това натоварва масата на латисимус и покачва силата му. За да направя цялото упражнение използвам по-малки тежести на колана и се придвижвам бързо и с по-малки усилия след трудния участък право нагоре, докато лостът допре вратът ми.От тук продължавам половин път надолу, като никога не свалям тежестите до долу за да натоваря латисимусите за плътност и релеф.
Горната част на набирането е слабото звено. Това ли налага да тренираш двете части отделно?
Точно така. Идеята е да премина след слабото звено с достатъчна тежест, така че да има достатъчно натоварване на основната мускулна група. В случая с набиране се тренира по обратния начин.
Какво ще кажеш за разтваряне на дъмбели встрани от стоеж за тренировка на делтовидните мускули?
Слабото звено при това упражнение е началото на движението встрани. С леко подхвърляне, като държите лакътя леко свит, придвижвате тежестите встрани, преминавайки слабото звено и стигате до средният участък от разтваряне встрани, когато се включва в работа по-голямата и силна част на делтовидния мускул. Ако се опитвате да изпълните това упражнение с фиксирани лакти и без читинг вие не само ще трябва да използвате много по-леки тежести, но сигурно ще предизвикате разтягане на лакътя, който е другото слабо звено.
Приложим ли е същия принцип за флайс от лег за гърди?
Когато правите флайс на хоризонтална лежанка най-важното слабо звено са лакътните стави. При леко свиване на лактите усилието се премества върху гръдните мускули и предната глава на делтовидния мускул. След преодоляване на слабото звено можете да използвате по-големи тежести при пълен обем от движението и супер натоварване на големия гръден мускул и делтоидеус. Това е начин за бързо изграждане на маса.
Пълният клек е едно упражнение, което много се харесва от културистите. Мислиш ли, че това е най-доброто за развитието на краката?
Отново ограниченията идват от слабото звено, което в случая е позицията на пълен клек. Без читинг, като направите подскок, вие не можете да излезете от пълния клек с много тежести. Самата позиция на пълния клек е слабото звено. Аз правя четвърт или половин клек с много големи тежести. По този начин натоварвам бедрените мускули, които ми дават масата, от която се нуждая. Завършвам с по-малки тежести като правя пълен клек за мускулните детайли непосредствено над коленете.
Частичния тежък клек ми дава силата, която след това използвам за пълен клек. Така силата ми нараства и аз получавам комплексно развитие на мускулатурата. Мога да правя и полу клек по бавен и контролиран начин, и да тръгвам нагоре с лек подскок. Тогава изцяло елиминирам слабото звено каквото е пълния клек. Както виждате при всички случаи идеята е да се преодолее слабото звено и след това да се претоварят мускулите за повече мускулна маса.
Познаването на "слабите звена трябва да бъде основна задача за всеки културист. Какво ще кажеш за начинаещите?
Принципите на Уидър за културизма са универсални. Всичко, което е предназначено за напредналите може да бъде приложено и за начинаещите. Много от начинаещите, които гледат тренировките ми прогресират бързо поради методите на Уидър, които копират от мен.