Това са хранителни добавки, които съдържат едновременно пробиотици и пребиотици, с което взаимно се усилва полезното им действие.
Средното съдържание на белтъчини в тях е 16-25%, на въглехидрати - 40-60% и на мазнини - 20-30%.
За наша радост, в магазините за хранителни добавки вече може да се открие голямо разнообразиие от синбиотици, произведени от наши и чужди фирми.
В състава на тези хранителни добавки различните фирми включват и допълнителни вещества и по този начин се увеличават ползите от приемането на синбиотици - понижава се процента на мазнини в тялото, повишава се възможността за натрупване на мускулна маса, намалява се умората и стреса, регулира се калциево-фосфорната обмяна, предотвратяват се пораженията при остеопороза.
Освен това синбиотиците оптимизират функциите на организма при повишен енергоразход след тежки физически натоварвания при спортисти, увечеличават синтезата на костно вещество при фрактури и стимулират опорно-двигателния апарат... Звучи интересно, нали?
►Пробиотици -15 здравословни ползи
►Пробиотици-как помагат добрите бактерии в спорта?
Нека обобщим ползите от приема на синбиотици:
- Потискат развитието на болестотворни бактерии, които са от основните причинители на стомашно-чревни заболявания като колит, диария, подуване на корема и др.
- Особено ефективни са при запек. За облекчаване на това мъчително състояние пробиотичните бактерии действат в тънките черва, а пребиотикът - в дебелото черво.
- Подобряват вътрешния микробен баланс на стомашно-чревния тракт.
- Осигуряват правилно и ефективно храносмилане, което е важен фактор за поддържането на здравословно тегло.
- Подпомагат изхвърлянето на излишните продукти от метаболизма.
- Повишават имунитета на организма.
- Подобряват устойчивостта срещу алергии.
- Намаляват нежеланите ефекти при лечение с антибиотици. С унищожаването на патогенните микроорганизми антибиотиците, за съжаление, унищожават и нормалната чревна флора.
- Възстановяват баланса на микрофлората при вагинални и уринарни проблеми.