Подходите при тренировка за гръб са различни в зависимост от тренировъчния стаж и изоставащите мускулни групи.Различните упражнения акцентират върху отделни сектори от гърба ,но натоварването е върху целия гръб.От всички мускули на тялото гърбът е с най-много детайли и е най-голямата мускулна група от горната му част.Така че е логично колкото по-напреднал и по високи килограми е един атлет,толкова повече време ще трябва да му отдели при тренировка. Тук влиза широкият гръбен мускул (latissimus dorsi), даващ голяма част от масата му. Друга голяма група е трапецовидният мускул. В сравнение с тях останалите - teres major и ромбоидният, са доста по-малки и ги подпомагат. Към мускулите на гърба влизат и тези от долната му част, които основно са разгъвачите на гръбнака (erector spinae).Представени като зони, това са горната и долната част на лате-ралните мускули, и средната и долната част на гърба. Както казахме по-горе ,различните упражнения акцентират върху отделни сектори от гърба,тогава идва и често задавания въпрос при тренировка за гръб :
Естествено тези въпроси стоят при начинаещите, и идват от това, че се подвеждат от програми за професионални атлети и състезатили или от доста по-напреднали от тях.При професионалните билдери нещата стоят по съвсем различен начин ,детайлите са важни а и килограмите са доста по-големи,така че им е нужно и повече време за възстановяване и повече упражнения за самата тренировка.Прави впечатление ,че при тренировките за гръб ,програмите при различните атлети варират в голям диапазон.Тоест ако за бицепс и трицепс ,почти няма разлика в тренировъчните подходи,при големи мускулни групи като крака и гръб,различията в тренировките са големи.Това е и причината повечето хора да се объркват и да не могат да намерят точния брой упражнения, серии,брой тренировки и комбинации с други мускулни групи.Решението е просто,спрете да копирате програми, а се вслушайте в сигналите които Ви дава тялото.чуствате ли се възстановени или претренирате.Трябва да Ви кажа ,че през годините съм пробвал най-различни варианти особенно през първите няколко години.Но с времето се утвърдиха и запазиха само някои от тях.
Варианти на тренировка за гръб заедно с друга мускулна група
Тук се предлагат варианти при едноразови тренировки.При двуразови тренировки,нещата стоят малко по-различно ,но и хората които ги прилагат са на съвсем друго ниво-състезателно.Ние се придържаме към тренировки един път на ден.
Естествено всичко е индивидуално и зависи от толкова много неща.Научете се да усещате кое работи най-добре за Вас ,не копирайте и резултатите няма да закъснеят.
автор: Иван Пашов
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
Най-често срещаните тежки метали в организма Тежките метали като живак, олово, кадмий и арсен могат да се натрупват в човешкия организъм…
Чувството на студени ръце и крака е често срещан проблем, който може да бъде сигнал за нарушения в кръвообращението. Въпреки че в някои случаи…
Знаете ли, че вашият дневен разход на енергия зависи не само от базалния метаболизъм (BMR), но и от нивото на физическа активност? Изчисляването…
В съвременния свят, където информационният поток е непрекъснат, когнитивната функция играе решаваща роля за успешното справяне с ежедневните…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2025 Всички права запазени FHL.BG