Напълно възможно е да използвате различни видове ядки при диети, за да отслабнете. Много е важно обаче, да знаете в какво количество да ги включите в диетата си, защото в повечето случаи са богати на ненаситени мазнини, които могат да са съюзник или враг в борбата за отслабване {виж продукти}. В тази статия ще научите кои ядки са подходящи при диети, какво количество да приемате и дали са подходящи за вас.
Защо да включите ядки в диета за отслабване?
Ядките съдържат много ненаситени мастни киселини, които имат защитен ефект върху сърдечно-съдовата система. Съдържат фитостероли, които намаляват нивото на холестерола. Освен това, те са богати на фибри - т.е. ограничават абсорбцията на мазнини, докато засилват усещането за ситост. Стига да се консумират разумно, включването на ядки в диетата ви може да ви помогне по-лесно да се придържате към диетата си. Те ефективно се борят с глада и в резултат на това, можете да отслабвате докато намалявате нивото на холестерола в тялото ви.
Хората, които добавят ядки към ежедневният си хранителен режим, знаят колко полезни са. Те са перфектни за междинно хранене вкъщи или когато сте в движение. Много проучвания показват, че ядките и другите маслодайни семена като цяло имат благоприятен ефект за намаляване на риска от холестерол, сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2, камъни в жлъчката и рак на дебелото черво при жените.
Някои от тях имат антиоксидантно действие са богати на фибри, което улеснява храносмилането. Това е основният начин по които те помаг при балансирани диети. Предизвикват незабавно чувство за ситост, поради високото си съдържание на фибри, които набъбват в стомаха и естествено подтиска апетита.
Проучвания са показали, че част от мазнините в ядките, преминават през тялото, без да се абсорбират. По този начин, въпреки високото си калорично съдържание, всички калории, които освобождават ядките, не се поемат от метаболизма.
Как да се интегрират ядки в диета за отслабване?
При всеки е много индивидуално и трябва да се има предвид на каква диета сте. Най-важното е да вземете под внимание високата калоричност на повечето ядки. За да се насладите на всички предимства на ядките, без да ограничавате загубата на тегло, е препоръчително е да ограничите консумацията им до шепа на ден като част от балансирана диета {виж} . Можете да ги консумирате сутринта като част от закуската или докато сте в движене в ежедневието.
Много хора се страхуват, че въпреки високото съдържание на "добри мазнини" в ядките, много лесно се пълнее от тях. Истината е, че мазнините не само са основно хранително вещество, но и могат да ви помогнат да отслабнете, като ви задоволят глада. Едно проучване установи, че хората, които редовно хапват бадеми, ядат по-малко през останалата част от деня.
Ядките са вкусни и трябва да упражняваме контрол върху желанието си да приемаме повече от колкото е добре, в противен случай ядките ще имат обратен ефект от гореспоменатия.
Добри опции са бадеми, различни видове соленки, фастъци и др. Шепа лешници или кашу на ден. Ако се страхувате да не хапнете повече от колкото трябва, придържайте се към шам-фъстъците. Натрупването на черупките, ще ви бъде показател, колко се яли и ще ви подсеща да спрете.
♦Бадеми
Бадемът е плод на бадемовото дърво. Той е затворен в твърда обвивка. Повечето сушени плодове са много богати на хранителни вещества. Алмонд или Бадемите също са едни от тях. Бадемите съдържат фибри, благоприятстващи на доброто храносмилане. Но също така имат високо съдържание на калций и магнезий.
Има и мастни киселини в бадемите, но това не означава, че ще ви накарат да напълнеете. Напротив, редовната консумация на бадеми в разумни количества би помогнала за регулиране на ситостта и това би било благоприятно за загуба на тегло. Храненето на десетки цели и естествени бадеми на ден е идеално количество.
100 г съдържат:
♦Кашу
За да се запазят резултатите от диетата ви, е важно да практикувате редовна физическа активност. Начин на живот,в който кашу, за разлика от общоприетото мнение, може напълно да участва. Кашуто е богато на много мононенаситени мастни киселини и фибри.
Мононенаситените липиди, които съставляват 60% от кашу,то играят жизненоважна роля за нашите клетки и тяхното функциониране. Те носят мастноразтворими витамини и допринасят за производството на половите хормони. От друга страна, те подобряват усвояването на протеини и хормони в кръвния тракт.
Запомнете обаче, че Кашуто е много богато на калории. В 100 грама се съдържат 631 калории. Също както при бадемите е добре да се ограничи дневния прием на кашу до една шепа най-много.
100 г съдържат:
♦Орехи
Богати на магнезий, витамини Е и В, както и на желязо, калций, минерали и микроелементи, орехите са добър избор от хранителна гледна точка. Той е особено полезен за здравето. Освен гореспоменатите ползи на ядките, които важат и за орехите, той има и други. Богат е на омега 3, който подобрява паметта, концентрацията и възможността ви да издържате под стрес.
100 г съдържат:
♦Шам-фъстъци
Когато започнете да похапвате шам-фъстъци, е трудно да спрете. Това са зелени ядки, които можете да ядете в по-големи количества и тъй като те обикновено се продават в техните черупки, и порадти тази причина, ще ги ядете по-бавно, защото трябва да ги обелите. Това са ядки, които съдържат най-големите количества от трите добри антиоксиданти за вашето зрение, лутеин, зеаксантин и бета-каротин.
100 г съдържат:
♦Фъстъци
Тъй като те растат в земята, фъстъците са технически бобови растения. Въпреки това, те предлагат същите ползи за здравето и храненето като други ядки. С 7 г протеин на порция, фъстъците са най-добрите по показател на протеина. Те са и един от най-добрите източници на аргинин. Тази аминокиселина насърчава производството на азотен оксид, който спомага за разширяването на кръвоносните съдове и намалява кръвното налягане.
100 г съдържат:
♦Лешници
Лешниците съдържат много фолацин. Липсата на витамин В, която се среща главно в зелени листни зеленчуци, може да предизвика психични проблеми като депресия. Лешниците също съдържат повече проантоцианидини (PACs), отколкото другите ядки. Това са антиоксидантни съединения, които могат да понижат кръвното налягане, поддържат здрави кръвоносните съдове и артерии и намаляват риска от сърдечни заболявания.
100 г съдържат:
Най-добрите ядки при диета са суровите и без сол : кашу, бадеми, орехи, тези които трябва да избягвате са печените със сол, както и висококалорични, заради съдържанието на мазнини, като американските орехи пекан и макадамия.
⇒Таблица с хранителни стойности на ядки
Независимо какви ядки изберете, включването им във диетата ви ще ви донесе много ползи. Консумирани умерено, ядките могат да ви помогнат да заситите глада си и да си набавите необходими хранителни вещества за да водите здравословен и пълноценен живот!
Автор: Георги Николов
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
С напредване на възрастта много хора забелязват спад в когнитивните си способности, като загуба на памет, затруднена концентрация и забавено…
Витамин Е е мощен антиоксидант, който играе ключова роля в поддържането на здравето и младежкия вид на кожата, като помага при сухота и предотвратява…
Естествени решения за по-добър сексуален живот Сексуалното здраве е неразделна част от нашето цялостно благосъстояние. Проблемите с либидото…
Как да поддържаме кожата свежа и еластична Сухата и дехидратирана кожа е често срещан проблем, който засяга много хора, особено в студените…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2024 Всички права запазени FHL.BG