Какво представлява пролактинът?
Пролактинът е хормон, секретиран от предната част на хипофизата, жлеза, разположена в основата на мозъка. Производството на този специфичен протеин е силно повлияно от допамина и се увеличава по време на бременност с оглед кърменето . Обикновено нивата на пролактин са относително ниски както при мъжете, така и при жените. Основната му роля е да осигури производството на кърма. Скоростта му варира в зависимост от различни физиологични фактори и по време на патологии.
Каква е нормалната стойност на пролактин?
Оценката на нивото на пролактин изисква кръвен тест. Стойностите варират в зависимост от възрастта, пола, но също така и вариациите в менструалния цикъл. Пробата трябва да бъде взета на празен стомах и при оптимални условия, за да не се стимулира стрес, емоция, която може да увеличи пролактинемията. По този начин следните индикативни стойности ще се считат за нормални:
Резултатите от пролактинемията варират при всяка лаборатория, но като цяло нормалното ниво е от 5 до 20 ng / mL и може да достигне 250 ng / mL в края на бременността. Въпреки че стандартите варират от лаборатория до лаборатория, тя е между 1 и 15 нанограма / ml след менопаузата.
Референтните стойности с друга единица са 100 до 500 mIU / L при жените и 85 до 325 mIU / L при мъжете. Патологичният праг е определен на 900 mIU / l. Понякога тестът се повтаря, за да се потвърди резултатът в опитна лаборатория.
Нормалната стойност на пролактина при жената може да варира в зависимост от нейното състояние, тъй като той е основен хормон за стимулиране на лактацията след раждането. Скоростта му също се увеличава по време на бременност и през следващите седмици, ако кърмите. Ако жената не кърми, нивото на пролактин се нормализира. Той блокира овулацията, когато майката кърми бебето си през целия ден (въпреки че този метод на контрацепция не винаги е много надежден).
Пролактинът варира под въздействието на няколко фактора:
Производството на пролактин също се променя по време на менструалния цикъл. По този начин той достига най-високото си ниво в средата на цикъла, заедно с върховете на LH хормони и естрадиол. Също така остава повишен по време на лутеалната фаза.
Връзката между пролактина и забременяването
Освен бременността, високото ниво на пролактин може да бъде показател за патология, която има значително влияние върху плодовитостта: хиперпролактинемия. В началото на това явление: излишъкът от пролактин променя секрецията на GnRH, хормона, освобождаващ хипофизните гонатрофини, който сам отговаря за производството на хормони LH (лутеинизиращ хормон) и FSH (фоликулостимулиращ хормон ). Същите тези хормони обаче играят ключова роля в овулацията. Висика стойност на пролактин блокира овулацията. Ето как лесно разпознаваме основния симптом на хиперпролактинемия при жените: аменорея/липса на месечен цикъл/
Другите му признаци:
Пролактин по време и след бременност
Пролактинът и бременността, след това пролактинът и кърменето са тясно свързани. Ако нормалното ниво на пролактин е по-малко от 25 ng / ml, то може да се повиши до 150-200 ng / ml в края на бременността и да достигне връх след раждането. Всъщност, след раждането и особено след раждането, нивата на прогестерон, но особено на естроген, рязко падат, като по този начин се освобождава пролактин. Потокът от мляко може да се осъществи.
Впоследствие, колкото повече детето се храни, толкова повече се отделят пролактин и окситоцин (основен хормон на кърменето), толкова повече кърма се произвежда редовно. Около 15 дни след раждането нивото на пролактин започва да спада и се връща към нормалното си ниво около 6 седмици след раждането.
Има няколко възможни причини за прекомерно повишаване на нивото на пролактин в кръвта, наречено хиперпролактинемия
С изключение на бременността, това е ниво, по-голямо от 25 ng / mL при жените или 15 ng / mL при мъжете. Сравнително често се среща при жени (около 1 на 1000 жени) и по-рядко при мъже (около 1 на 5000 мъже).
Различните заболявания могат да причинят повишаване на нивото на пролактин в кръвта. Това е преди всичко аденомът на хипофизата, но също хипогликемия, хипо или хипертиреоидизъм, анорексия нервна или бъбречна и чернодробна недостатъчност.
Няколко лекарства също могат да повишат нивата на пролактин: някои невролептици (фенотиазини, халоперидол, сулпирид), някои антидепресанти (трициклични и МАО-инхибитори), метоклопрамид, домперидон, естрогени, морфини, верапамил и метилдопа.
Понякога просто стресът или усилените упражнения увеличават пролактина. В други случаи не се открива причина.
В много редки случаи хиперпролактинемията може да бъде причинена от рак на хипофизната жлеза, наречен хипофизен карцином.
Причини:
Как да си обясня хиперпролактинемията?
В повечето случаи ятрогенните причини, т.е. ефектите от предшестващо медицинско лечение, са отговорни за необичайното покачване на пролактина. Основните участващи лекарства са:
Втората най-честа причина за хиперпролактинемия: микроаденоми, доброкачествени тумори, чийто размер не надвишава 10 mm, образувани в хипофизната жлеза. По-редки, макроаденомите (по-големи от 10 mm) са придружени не само от високи нива на пролактин, но и от главоболие и офталмологични симптоми (ограничено зрително поле).
Друг произход на хиперпролактинемията може да се търси в хипоталамо-хипофизната дисфункция, включително хипоталамусен тумор (краниофарингиом, глиом) или инфилтративно заболяване (саркоидоза, Х-хистоцитоза и др.).
И накрая, някои патологии могат да включват рязко повишаване на нивото на пролактин, като:
Симптоми на завишен пролактин:
При мъжете и жените обикновено се подозира хиперпролактинемия, когато има отделяне от зърната (галакторея) на секреция или проблеми с плодовитостта. При мъжете това може да е гинекомастия ( уголемяване на гърдите ) или еректилна дисфункция . При жените това е по-скоро отсъствие на менструация (аменорея) и нарушения на менструалния цикъл. В някои случаи следва откриването на аденом на хипофизната жлеза (тумор на хипофизната жлеза, който расте бавно през годините и който представлява около 10% от вътречерепните тумори) или не показва никакви симптоми. Наблюдава се спад в зрението и главоболие.
Много жени се доверяват на билки за постигане на хормонален баланс, като витекс, червена детелина, див ямс и мн. други , както и с правилно хранене. Фитотерапевтите препоръчват женска билка, по-позната като бял равнец или бяло еньовче. Но основно залагат на билката Vitex, защото не съдържа хормони, а влияе пряко върху хипофизата, много подходящо билково средство при аменорея и безплодие, регулира в дългосрочен план женския хормонален дисбаланс.
Други растения и добавки, които понижават пролактита са : Ashwagandha по -позната , като индийски жен шен, ресвератрол, Tribulus Terrestris /бабини зъби/, както и витамин Е със смесени токофероли и цинк, препоръчва се също калций, витамин д ,витамин С, NAC, глутатион и храни богати на антиоксиданти.
Как да нормализираме пролактина:
Опитайте се да релаксирате, стреса изключително влияе върху нивата на този хормон. Основният антагонист на пролактина е по-високия допамин. Възстановете нормалните нива на щитовидните хормони и понижете естрогена.
Установявяване на хиперпролактинемия се извършва само от компетентно медицинско лица ендокринолог или гинеколог след извършване на кръвни изследвания и при необходимост е рентгенова снимка на главата, за да се види размера на хипофизата. Лечението в повечто случаи и хормонално, за възстановяване на нормалните стойности на пролактина, краен вариант е операция.
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
С напредване на възрастта много хора забелязват спад в когнитивните си способности, като загуба на памет, затруднена концентрация и забавено…
Витамин Е е мощен антиоксидант, който играе ключова роля в поддържането на здравето и младежкия вид на кожата, като помага при сухота и предотвратява…
Естествени решения за по-добър сексуален живот Сексуалното здраве е неразделна част от нашето цялостно благосъстояние. Проблемите с либидото…
Как да поддържаме кожата свежа и еластична Сухата и дехидратирана кожа е често срещан проблем, който засяга много хора, особено в студените…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2024 Всички права запазени FHL.BG