Пребиотик е продукт, който не съдържа живи микроорганизми, но създава подходяща среда за развитието на коменсален микробиом. Пребиотикът обикновено се нарича специфични влакнести фракции, като: устойчиво нишесте, инулин, олигозахариди или β-глюкани. Струва си да се помни, че дневният прием на фибри трябва да достигне 25-30 g.
Пребиотиците са място за размножаване на пробиотични бактерии. Като стимулират растежа и активността на полезните бактерии, те влияят положително върху здравето на гостоприемника. Те всъщност са несмлени хранителни съставки в дебелото черво, като диетични фибри, или въведени с други продукти, олигозахариди като олигофруктоза и инулин. Подходящият пребиотик трябва да стимулира селективно растежа на бактериални щамове, които имат благоприятен ефект върху здравето. Важно е той да е устойчив на храносмилателни ензими и да не се абсорбира в горната част на стомашно-чревния тракт. Неговите задачи включват и понижаване на рН на чревното съдържимо.
Пребиотици - звучи познато като пробиотик, бързате да си помислите че е грешка, но не е, има разлика и тя е, че Пребиотиците се определят като трудно смилаеми хранителни фибри, които влияят на обмяната ни, като стимулират растежа и активността на някои видове полезни бактерии в дебелото черво (колона) и така подсилват нашето здраве. За разлика от тях, пробиотиците са живи полезни бактерии.
За да са максимално ефективни, prebiotics трябва да достигат дебелото черво без да са усвоени в по-горната част на храносмилателната система, а след като го достигнат, те трябва да могат да бъдат оползотворени от олигозахариди, това са специалиална група от микроорганизми, със много важна функция, за здравето на организма. Тя можете да откриете в хранителни източници, като кромид лук, цикория, чесън, боб, грах, прясно мляко и т.н.
Рак на дебелото черво (КРС) е втората водеща причина за смъртност, свързана с рак и е четвъртото най-често срещано злокачествено образование. Апоптоза и клетъчна мутация, са главните отличителни белези на рака. Очевидно е, че балансиране на мрежата между увреждане на ДНК и възстановяване на ДНК е от решаващо значение за предотвратяване на канцерогенезата. Една трета от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени чрез здравословна диета питателна храна, поддържане на здравословно тегло и физическа активност.
Основно е и значението на специално изработени пребиотици, пробиотици и синбиотици. Пробиотичните бактерии са живи микроорганизми, когато те се прилага в достатъчни количества, дават здравословна полза на хората. Пребиотици са селективно ферментиращ смилаем олигозахарид или съставка, която носи специфични промени, както в състава и / или активността на стомашно-чревната микрофлора, придаващ ползи за здравето.
Стимулиране на полезните бактерии в червата. Производство на SCFAs и млечна киселина, като ферментационни продукти, промяна на генната експресия в сляпото черво, на дебелото черво и изпражненията, Засилено усвояване на микроелементи в дебелото черво, модулация на ксенобиотични метаболизиращи ензими, модулация на имунния отговор.
Пребиотика има антиканцерогенна и антимикробна активност и пряко влияе върху нивото на кръвната захар . Пребиотиците повишават усвояването на минералите, и така поддържат в норми техния баланс . Антиканцирогенната активност на пребиотицика не е твърдо доказана като се влияе от мастната киселина бутират. Бутирата заедно с други основни мастни киселини с къса верига се получава като продукт на жизнената дейност на бактерии в дебелото черво, които се хранят с различни пребиотици. Пребиотиците подсилват развитието на бифидобактериите и лактобацилите, обезсилват и предпазват от някои, предизвикващи рак агенти, и намаляват растежа на някои видове тумор. Има проучвания, които сочат, че пребиотиците намаляват риска от рак на дебело черво.За съжеление все още няма неоспорими доказателства, че пробиотиците и пребиотиците предпазват от рак на дебелото черво. Но е безпорен факта, че пробиотици, пребиотици и синбиотици са идеален избор за профилактика на канцерогенезата. С напредването на молекулярни техники и изясняване на червата microbiome, е възможно да се разбере механизмът на определяне на пробиотици, пребиотици и синбиотици, индивидуално или колективно, като антикарциногенни агент, което може да отговори на много нерешени въпроси и ще открие нови възможности и стратегии за превенция на рака въз основа на хранителна интервенция. В заключение, превенция и лечение на КРС, използвайки пробиотици, пребиотици и синбиотици трябва задълбочено разследване и по-подробно проучване с човешки клинични проучвания и доказателства.
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
Индийски босилек (Ocimum sanctum) има множество ползи за здравето, благодарение на уникалния си състав.Съдържа множество биологично активни съединения,…
Поликистозният овариален синдром (PCOS) е хормонално разстройство, което може да наруши месечния цикъл, причинявайки симптоми като нередовен…
Отслабване и антиоксидантна защита от грейпфрут 100% Natural Naringin представлява натурален цитрусов биофлавоноид, извлечен от кората на грейпфрута,…
Рибеното масло е една от най-популярните хранителни добавки в света .Доказано е, че и рибеното и това от крил подобряват здравето на сърцето…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2024 Всички права запазени FHL.BG