"
Плодовете и зеленчуците са полезни във всякакви количества и всякакви комбинации" - това твърдение е широко разпространено и и съвсем не е на 100% вярно? Пловодете и зеленчуците са изключително полезни и необходими на организма за да е здрав, но комбинирането между тях и с други храни трябва да бъде съзнателно контролирано, за да не създава
храносмилателни проблеми като подуване и газове.
"Нарязваме зеленчукова или плодова салата, колкото по-разнообразна е, толкова по-добре" - и порция
витамини е готова. За съжаление се оказва, че не всички зеленчуци и плодове са „приятелски“ настрони помежду си и не трябва да се консумилат заедно. Има комбинации, в които всеки зеленчук засилва ползите на другия. А има и такива, които съжителстват зле и пречат на усвояването на витамини и микроелементи. Ще ви разкажем подробно интересна информация как правилно да комбинирате зеленчуци и плодове.
Защо е важно да знаете как се комбинират плодовете и зеленчуците
Повечето хора имат грешна представа, че да се храниш здравослвно означава просто да се храниш със здравословни храни през няколко часа. Това е само част от уравнението, за съжаление това съвсем не е достатъчно! Дори и да приемате само здравословни храни и да си доставяте нужните
макронутриенти -
белтъчини,
въглехидрати,
мазнини, ако не ги комбинирате правилно в едно хранене, определено ще имате
храносмилателни проблеми, като
подуване,
газове и
болки в корема. Тези симптоми са доста неприятни, но това е само част от проблема, когато правите това дългосрочно, можете да си докарате куп здравословни проблеми със стомаха и червата. А както всички знаем "Здравето ни зависи от здравето на червата" ! Ето защо си струва да положите усилия да научите, кои храни е добре да приемате в едно хранене, и за кои това не е препоръчително.
Ето един пример, който е най-често срещан: Недопустимо е да се комбинират нишестени плодове и зеленчуци с високопротеинови храни. Кои влизат в Нишестената категория ще прочетете в следващите редове. Но запомнете,Те не трябва да се смесват с протеинови храни. Факт е, че човешката храносмилателна система се нуждае от кисела среда за разграждане на протеини и алкална среда за смилане на нишесте. Следователно едновременният прием на нишестени и протеини е трудно изпитание за стомашно-чревния тракт.
Правила за комбиниране на зеленчуци
Различни продукти се усвояват в различни части на стомашно-чревния тракт. Някои се усвояват от организма по-бързо, други по-бавно. Благодарение на тези открития се появиха диети, базирани на разделно хранене, чиято задача е да позволят на продуктите да се усвояват по-добре в процеса на
храносмилане.
Според състава и степента на усвояване от организма зеленчуците могат да се разделят на три групи.
1. Зелени зеленчуци и билки без скорбяла: краставица, броколи, спанак, маруля, зелен и лук, магданоз, копър, репички, чесън, домат, бяло зеле, брюкселско зеле, китайско зеле, кресон, целина и др.
Тези зеленчуци са най-прости по отношение на съвместимостта: лесно се комбинират с всякакви зеленчуци, нишестени храни, растителни и животински мазнини. Те могат безопасно да се комбинират с протеини и мазни храни - те допринасят за по-доброто храносмилане.
2. Полу-нишестени (или умерено нишестени): цвекло, патладжан, тиквички, моркови, ряпа, чушки, тиква.
Тези зеленчуци правят здравословни смеси с всякакви зеленчуци, нишестени храни, растителни и животински мазнини и билки. По-лошо се съчетават по отношение на храносмилането с животински протеини - месо, яйца. Категорично не се комбинира с мляко и плодове.
3. Нишестени зеленчуци и бобови растения: картофи, кестени, царевица, сладки картофи, йерусалимски артишок, боб, соя, грах, леща. Това включва ориз и други зърнени култури.
Тези зеленчуци вървят добре с предишните групи, мазнини и зеленчуци. Не трябва да комбинирате нишестени зеленчуци един с друг, особено за тези, които следят теглото си. В допълнение, нишестето пречи и забавя усвояването на месо и други протеинови храни от животински произход. Нишестените зеленчуци не вървят добре с въглехидрати.
Интересен факт: класиката В жанра - салата от краставици и домати - не е най-добрата комбинация от гледна точка на ползите. Краставиците съдържат вещества, които разрушават витамин С, който е просто богат на домати.
Правила за комбиниране на плодовете
Плодовете също могат да бъдат разделени на три групи.
1. Сладки: грозде, банан, райска ябълка, смокини, сушени плодове.
Много бързо се разграждат и усвояват от организма, затова е най-добре да се консумират между храненията, а не веднага след него или в комбинация с други продукти. Ако имате предразположение към диабет, сладките плодове могат да причинят инсулинов скок поради повишен гликемичен индекс. В този случай ви съветваме да ги използвате с повишено внимание, но е по-добре да ги замените със зеленчуци, като целина или моркови, или с кисели и полукисели плодове.
2. Полукиселинни: ябълка, праскова, слива, кайсия, круша, нектарина, малина, ягода, боровинка, пъпеш, диня, полукиселинно грозде.
Тези плодове са "приятели" с кисели и сладки аналози, както и с някои протеинови и кисело-млечни продукти. Например със сметана или с храна, съдържаща мазнини. Не трябва да ги комбинирате с нишестени храни, варива, яйца, гъби и риба.
Изключение в тази компания са боровинките, боровинките, пъпешът, динята, прасковата, гроздето. Тези плодове бързо се разграждат в стомаха и не остават там дълго време, така че е по-добре да ги ядете и отделно.
3. Кисели: череша, киви, портокал, лимон, мандарина, грейпфрут, нар, червена боровинка, цариградско грозде. Както и някои сортове ябълки, грозде, круши, кайсии и сливи.
Всички те се съчетават добре помежду си, с ферментирали млечни продукти, ядки и билки. Лоши варианти за комбинации са животински протеинови храни, зеленчуци и нишестени храни.
Вкусни и здравословни комбинации от плодове и зеленчуци
Как се съчетават зеленчуците и плодовете?
Те образуват
вкусни комбинации, където освен всичко друго взаимно се подсилват ползите или допринасят за по-пълното усвояване на определени
витамини. Ето няколко вкусни микса от плодове и зеленчуци, които могат да бъдат основата на сокове, смутита, шейкове и салати.
1. Морков и ябълка: укрепват имунната система, а салата от моркови, подправена със заквасена сметана, помага на тялото да абсорбира по-добре витамин А.
2. Ябълка и краставица: понижават холестерола, помагат при лошо храносмилане, освежават при горещо време.
3. Спанак и портокал: Супер двойка, тъй като витамин С от портокала помага за усвояването на желязото в спанака.
4. Кайсия и сладък картоф: необичайна, но много интересна комбинация. Опитайте например да направите гювеч или баница. Сладкият картоф и сладко-киселата кайсия взаимно подчертават вкусовете си.
5. Спанак и манго: Сухият спанак се съчетава добре със сочно манго. В същото време и двете са богати на растителни протеини.
6. Морков, ябълка, круша, манго: укрепват имунитета, понижават кръвното налягане, неутрализират свободните радикали. Поради известно сходство във вкусовете на морковите и мангото, комбинацията е богата и приятна.
Не е трудно да комбинирате правилно зеленчуците и плодовете един с друг, ако подходите към яденето на храна малко по-съзнателно от обикновено. Но ползите за тялото ще се увеличат значително и храносмилането ще се подобри качествено.