Хроничните заболявания, като рак, инсулт, диабет, болест на Алцхаймер, депресия и свързано с възрастта намаление на функциите, са основна тежест за общественото здраве в световен мащаб, особено в развитите страни. Смята се, че комбинацията от редовна физическа активност и здравословна диета може да предотврати тези различни заболявания, както и да помогне в борбата с вече съществуващите заболявания.
[PMCID: PMC6472148]
Какво е Апигенин?
Флавоноидите представляват клас естествено срещащи се фитохимикали в почти всички растителни тъкани, където изпълняват различни функции. Тези съединения действат като почистващи свободните радикали и антиоксиданти, проявявайки антимутагенни, противовъзпалителни и антивирусни ефекти.От всички флавоноиди, апигенин е един от най-широко разпространените в растителното царство и един от най-изучаваните феноли, поради силните си положителни ефекти върху здравето.
Апигенинът присъства главно като гликозилиран в значително количество в зеленчуци (магданоз, целина, лук), плодове (портокали), билки (лайка, мащерка, риган, босилек) и напитки на растителна основа (чай, бира и вино).
Храни които съдържат Апигенин
-
Магданоз: подобряване на метаболизма, за регулиране на чернодробната и бъбречната функция, при менструални проблеми.
-
Целина: се използва от незапомнени времена при хипертония, подагра, и ревматизъм.
-
Копър: има антиспастично, диуретично, газогонно и успокояващо действие. Действа благоприятно върху стомашно-чревния тракт
-
Лайка: основното действие-антивъзпалителното. Това я прави идеално средство при проблеми на стомашно-чревния тракт. Действа успокоително при гастрит, проблемно храносмилане, раздразнени черва, пептична язва, спазматично дебело черво. Антибактериалното й действие я прави ценна при предпазване от и лечение на болести на венците и устната кухина.
-
Мащерка: притежава антисептично, противовъзпалително, отхрачващо, спазмолитично, болкоуспокояващо и тонизиращо действие.
-
Мента: за подобряване на храносмилането, при главоболие
-
Босилек: антиспазматично, газогонно, противовъзпалително свойство
-
Артишок и др.

Положително въздействие на Апигенин върху човешкия организъм:
-
Апигенин е известен с антиоксидантните си, противовъзпалителни и антитуморни свойства.
-
Множество клинични проучвания предполагат, че апигенин също тъка стимулира растежа на коса.
-
Субстанция, съдържаща се в магданоза и целината, може да се окаже мощно средство в борбата с някои видове рак на гърдата, става ясно от ново проучване на учени в университета на Мисури, САЩ. Апигенин (apigenin) успява да блокира растежа на туморите, ако жената има от хормона прогестин. Той се дава на някои жени в менопауза в комбинация с естроген като хормонозаместваща терапия.
-
Това е флавон, който защитава клетките на ДНК от окисления и подобрява циркулацията на кръвта.
-
Доказани анти-алергичните реакции на веществото, учени са третирали с апигенин атопичен дерматит – хронично възпалително заболяване, което се характеризира с екземи по кожата. Третирането с апигенин е намалило значително екземите.
-
Апигенина притежава превантивно действие срещу кожни тумори, предизвикани от ултравиолетово лъчение.
Все още не знаем какви химически процеси протичат в организма, но засега сме сигурни, че апигенинът забавя прогресията на раковите клетки”, казва проф. Хадър. „Химиотерапията има тежки странични ефекти – повръщане, болки, косопад и др. Дори и във високи дози апигенинът е безопасен. Той е природно допълнение към лечението на един от най-опасните видове рак. Веществото може да се набави чрез ежедневна консумация на определени плодове или зеленчуци”, допълва специалистът.
Прочети още по темата: Индол-3 Карбинол най- мощната антиоксидантна подкрепа
Използвани източници:
The Therapeutic Potential of Apigenin PMCID: PMC6472148
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!