Сърдечен пулс е скоростта, с която сърцето ни бие за една минута. Този ритъм може да бъде редовен или не (аритмия), твърде бавен (брадикардия) или твърде бърз (тахикардия). В тази статия, ще видим как да намалим пулса, какви са стойностите на нормалния пулс, какви трябва да бъдат когато тренираме и какви са причините за неговото ускорение и забавяне?
Пулс в покой и как да измерите сърдечния си ритъм когато спортувате?
Сърдечната честота се измерва или ръчно, или с помощта на специализирани уреди. За да измерите пулса си, поставете показалеца и средния пръст върху артерията на шията или китката и пребройте броя на ударите, които усещате за една минута. Стандартите са както следва:
Правилото е следното, изваждате възрастта си от 226 за жена и 220 за мъж и получавате макисмалния пулс, който не трябва да надвишавате когато спортувате. Пример при жена на 30 години: 226-30 = 196 удара в минута. Нейната сърдечна честота по време на физическа активност не трябва да надвишава 196 удара в минута.
Как бие сърцето?
Обикновено сигналът на сърдечния пулс започва от точка, наречена синоатриален възел, разположена в самия връх на дясното предсърдие на сърцето. Този сигнал кара атриите да се свиват, което след това изпомпва кръвта в камерите. Електрически сигнал след това отива на атриовентрикуларния възел, разположен между предсърдията и от там към камерите, които след това се активират и започват да помпят кръв в артериите. Това произвежда импулса.
Аритмия е когато имаме нередовен сърдечен ритъм. Той може да бъде забързан или забавен.
Под 60 удара в минута говорим за брадикардия, това състояние е нормално за спортисти или възрастни хора, но брадикардия също може да бъде причинена от дефицит на калий, сърдечно заболяване, вътречерепна хипертония, хипотиреоидизъм и др. Ако редовно имате нисък пулс и не приспадате към гореспоменатите спортисти или възрастни, трябва да се консултирате с лекар.
Причината за висок пулс може да бъде много неща. Сърдечното заболяване хипертиреоидизъм, липса на желязо (анемия), кръвоизлив, белодробна емболия, ендокринни нарушения, приемане на наркотици или друг стимуланти (кафе, тютюн), както и много сол, стрес, наднормено тегло, заседнал начин на живот, мисоко кръвно и мн.др.
Най-често се среща при хора с над 60-годишна възраст, които страдат от хипертония или някакво друго сърдечно заболяване. Обикновено се дължи на износване на проводящата тъкан на сърцето. Голяма част от хората на възраст над 80 години страдат от това.
Този тип аритмия може да бъде опасен. Кръвта вече не циркулира правилно. Възможно е да се образува кръвен съсирек, да се разпространи към мозъка и да да причини инсулт.
Освен когато имаме някакво заболяване, нашият сърдечен ритъм се регулира от автономната нервна система. Парасимпатиковата нервна система, забавя сърдечната честота с помощта на нерви в тялото, Симпатичната нервна система, ускорява сърдечната честота чрез освобождаване на адреналин и норепинефрин. Сърцето, което бие твърде бавно или прекалено бързо, причинява дълготрайна сърдечна недостатъчност.
Брой удара в минута |
Много общи показания, без индивидуално приложение |
Между 30 и 40 |
Пулсът е твърде бавен. Препоръчва се да се консултирате с Вашия лекар |
Между 41 и 49 |
Бавно темпо. Това може да е нормално за добре обучен спортист (например маратонец, колоездач). |
Между 50 и 85 |
Това е покойният ритъм на повечето хора. Това е "нормален" ритъм в "нормален" контекст |
Между 86 и 90 |
Ритъм малко по-бързо в покой. Това може да съответства на липсата на физически упражнения.Препоръчват се редовни физически упражнения, освен ако не са препоръчани от лекаря или специална ситуация |
Между 91 и 99 |
Бърз ритъм в покой. Това може да съответства на липса на физическо натоварване ((с изключение на скритата болест). Препоръчва се редовно физическо натоварване, освен ако не е препоръчано друго от лекаря или специална ситуация. |
Между 100 и 119 |
Свободно бърз ритъм в покой: той може да предизвиква сърдечна аномалия, заболяване на щитовидната жлеза, но също така съответства на липса на упражнения. По-добре да поговорите с Вашия лекар. |
Между 120 и 170 |
Ритъмът е твърде бърз. След десет минути почивка е много необичайно, трябва да уведомите Вашия лекар. |
♦Сърдечната честота при физическо натоварване по принцип е в интервал между 120-160 удара в минута.
♦След анаеробна тренировка сърдечния ритъм не трябва да превишава 80-90% от максималния пулс.
♦Сърдечен ритъм след аеробна тренировка не позволявайте да прехвърля 60-80% от максималния пулс.
♦Max Heart Rate = 208 – (0.7 x възраст в години)
Спокойствието е първия ви начин, студената вода също понижава сърдечната честота, прием на няколко чаши вода или прискане на очните ябълки също са добри техники за нормализиране на сърдечния ритъм! Други натурални средства, които могат да помагнат са :
Оптимална сърдечна честота {виж статия}
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
Знаете ли, че вашият дневен разход на енергия зависи не само от базалния метаболизъм (BMR), но и от нивото на физическа активност? Изчисляването…
В съвременния свят, където информационният поток е непрекъснат, когнитивната функция играе решаваща роля за успешното справяне с ежедневните…
С напредване на възрастта много хора забелязват спад в когнитивните си способности, като загуба на памет, затруднена концентрация и забавено…
Витамин Е е мощен антиоксидант, който играе ключова роля в поддържането на здравето и младежкия вид на кожата, като помага при сухота и предотвратява…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2025 Всички права запазени FHL.BG