Основно правило при определянето на натоварването на мускулните групи е следното - колкото по-широка е успоредката, толкова повече натоварвамегърдите, а по-тясната успоредка натоварва предимно трицепса. Най-голямо участие в упражнението при неговото стандартно изпълнение (сухи кофички) вземат гръдните мускули и вътрешните глави на трицепсите.Рамената (делтовидния мускул) се натоварва по-слабо.
Сериозен плюс на упражнението е, че по време на неговото изпълнение могат да се въртят мускулните групи чрез смяна на наклона, позицията и огъването на тялото. По този начин постигаме една завидна гъвкавост в съответната става. За по-напредналите любители мокрите кофи развиват не само мускулната маса, но и издръжливостта на мускула.
Разновидности
Тук ще представим както класическите форми на кофите, така и такива, малко по-различни от класическото изпълнение (което е известно на всеки).
- В зависимост от ширината на успоредката (хвата) – Ако ширината на хвата е колкото тази на раменете, тогава упражнението се изпълнява с тесен хват и натоварва предимно трицепса.
- В зависимост от наклона на тялото – Ако наведете гърдите напред, така че тялото ви да се наклонини напред и кръстосате краката – работите за гърди. Ако по време на изпълнение държите тялото си вертикално, тогава натоварвате трицепса.
- В зависимост от лактите – Ако при изпълняване на кофичките лактите са долепени до тялото, натоварвате трицепса, а ако лактите са навън – предимно гърдите.
- Добър вариант за напреднали е изпълнението на кофичките с тежест. За съжаление, ако сме навън не винаги ще ни е под ръка диск. Ето защо ще използваме подръчни материали – напълнете раницата си с нещо тежко и докато изпълнявате кофичките си я сложете на гърба. Веднага ще почувствате разликата.
- Кофи с извито назад тяло (дъга) - в дъга, стъпалата са максимално изнесени назад (трябва да се усеща напрежение в седалището и бедрата). “Дъгата” не трябва да се отпуска до завършване на серията.
- Кофи с раменно задържане (топка) - максимално повдигнат задник и свити крака под гърдите. Задника трябва да се държи високо посредством предно рамо до завършване на серията.
- Кофи с раменно повдигане - преход от извито назад тяло (долу, като при “дъга”) до раменно задържане (горе, като при “топка”). Прехода е плавен и е по време на изпълнението на кофичката, а не след или преди нея.
Кофи L - краката спрямо тялото се задържат в L, хоризонтално изправени. При изпълнението L-а не се нарушава.
- Кофи на една тръба - изпълняват се само на едната тръба от успоредката или на лост. Хвата е малко по-широк от ширината на раменете. Много широкия хват е ненужен, защото съкращава амплитудата на движението на ставата на ръката спрямо торса. Краката са изнесени напред, торса също е наклонен към тръбата. Положението не е статично - променя се според нуждата от баланс в долно и горно положение. В долно, тръбата трябва да докосне основата на гърдите при слънчевия сплит, а в горно - да се изправят максимално ръцете и раменете. Упражнението е спомагателно за усвояване на силово възлизане на лост.
- Кофи с мах (мокри), предни* - от положение за кофичка, тялото се заклаща посредством раменете и краката. Когато краката са в най-крайно, задно положение, тялото се пуска долу, където остава, докато краката не подминат средата. С повдигането им напред (L) се повдига и тялото. Задържа се горе, докато краката не се изнесат пак в крайно задно положение.
- Кофи с мах (мокри) задни* - същото, но тялото се пуска долу, когато краката са в най-крайно предно положение (L) и се повдига горе с изнасянето им назад. Препоръчително е първо да се разучи само единия вид мокри кофички (от предни и задни), а чак след това да се опитва другия.
- Кофи с мах (мокри) комбинирани* - с повдигането на краката се повдига и тялото, със спускането им след промяната на посоката на маха се спуска, т.е. един мах - две кофички, тялото в средата на маха винаги е долу. Чисто изпълнение в случая, означава, изправяне на ръцете докрай при повдиганията - трябва да се следи за това! Комбинираните мокри кофички не заместват предните и задните, затова, същите не трябва да се махат от тренировката, само защото се правят комбинирани.
Изпълнение
По-горе сме разгледали основните особености за изпълнение на класическите и нестандартните кофички, а сега ще се опитаме да ви представим по най-елементарен начин, какво трябва да знаем при първото хващане на лоста, за да не се контузим!
- Хванете се здраво за рамената на успоредката, отскочете, като не забравяте да разпънете ръцете в лактите.
- След това свийте краката си в колената и ги кръстосайте (за гърди).
- Бавно се пуснете надолу (сгъването е в лактите), докато усетите неболезнено напрежение в гърдите.
- Избутайте се нагоре.
Не забравяйте по време на избутването (активна компонента) да издишвате, а по време пускането да вдишвате (пасивна компонента).
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
Най-често срещаните тежки метали в организма Тежките метали като живак, олово, кадмий и арсен могат да се натрупват в човешкия организъм…
Чувството на студени ръце и крака е често срещан проблем, който може да бъде сигнал за нарушения в кръвообращението. Въпреки че в някои случаи…
Знаете ли, че вашият дневен разход на енергия зависи не само от базалния метаболизъм (BMR), но и от нивото на физическа активност? Изчисляването…
В съвременния свят, където информационният поток е непрекъснат, когнитивната функция играе решаваща роля за успешното справяне с ежедневните…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2025 Всички права запазени FHL.BG