Дайвинг, или водолазно гмуркане, е предизвикателство за запалените плувци и любителите на силни усещания. За да се практикува, не се изисква много – само добро здраве, умения на плувец и бързо адаптиране към средата. По подобие на скока с парашут , и при дайвинга се налага да преминете специализиран курс (за водолази) на обучение, а при първите си гмуркания в открити води ще бъдете придружени от професионалисти (за щастие в България вече има добри школи в тази област).
Как влияе дайвингът на организма?
Вероятно се чудите как се чувства човек при първите си уроци по дайвинг... Ами като космонавт – в абсолютна безтегловност, объркан и неспособен да координира в синхрон мисълта, движенията и дишането си. Но това е нормално усещане. Първите няколко секунди под водата са стресиращи за организма (плуването над водата няма нищо общо с плуването под водата).
При дайвинг трябва да се научите да дишате през устата, като в същото време стискате носа, за да изравните налягането (в противен случай може да се спукат ушните тъпанчета). Колкото по-надълбоко се спускате, толкова по-плавни ще стават движенията ви. Имайте предвид, че при дълбочина над 25 метра количеството на азот в кръвта е толкова голямо, че настъпва т. нар. „азотна наркоза“. Съзнанието се замъглява, нарушава се основната координация на движенията и настъпва състояние на веселост, почти неадекватност. В такъв момент е много важно да има някой около вас, за да не извадите клапата с въздух от устата си в това състояние (което е доста често срещано явление).
Пътят към повърхността трябва да изминавате бавно, като на определени интервали правите дълбоки вдишвания и издишвания, за да може тялото ви да се изчисти от натрупания азот.
Дайвингът изисква редовна практика (поне в началото), за да усвоите бързо подводния модел на поведение. Постепенно ще изчезнат дезориентацията и объркването на организма ви от смяната на средата и ще влезете в синхрон със света на морските обитатели. А само след няколко трениворвки ще спрете да мислите за дишането си и за състоянието на безтегловност. Ще започнете да се наслаждавате пълноценно на приключението си в дълбините и да копнеете за следващия си урок по дайвинг.
Дайвинг и фитнес
Дайвингът е не само екстремно приключение с образователно-развлекателна цел, но и чудесен начин да поддържате тялото си в добра форма. В същото време, самото гмуркане налага поддържането на определен режим, за да поддържате мускулите си във форма и да сведете до минимум схващането на крайниците. Затова е препоръчително преди всяко гмуркане (особено, ако не сте го правили отдавна) да подготвите тялото си с леки тренировки, плуване, прием на много течности и хапване на повече банани.
Плуването при дайвинга укрепва всички мускули на тялото (най-вече гръбните и гръдните), тъй като водата отнема част от теглото и поддържа крайниците и по този начин облекчава триенето на ставните връзки. Когато се движите срещу подводните течения, ще трябва да упражнявате по-голям натиск, което ще укрепи мускулите на ръцете и краката ви. Те ще станат по-гъвкави и по-оформени.
Ползи от дайвинга
Жестомимични знаци в дайвинга
Ако все още не сте изпитали еуфорията от дайвинга, може би е време да се решите поне не едно гмуркане. И ще разберете защо толкова милиони хора по света са превърнали любовта си към подводните приключения в мания!
водолазното гмуркане е като пренасяне в един друг(неподвалстен на човешката деструктивност) свят, където тръпката и адреналинът са по-силни от страха. Свят, който разкрива неподозирани красоти и творения на природата и позволява изследването на скрити от погледа съкровища (потънали кораби, подводни пещери, коралови рифове). Свят, в който човек е само наблюдател, нарушител, длъжен да се съобразява със законите и обитателите на водното пространство. Потопете се поне веднъж в него!
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
Най-често срещаните тежки метали в организма Тежките метали като живак, олово, кадмий и арсен могат да се натрупват в човешкия организъм…
Чувството на студени ръце и крака е често срещан проблем, който може да бъде сигнал за нарушения в кръвообращението. Въпреки че в някои случаи…
Знаете ли, че вашият дневен разход на енергия зависи не само от базалния метаболизъм (BMR), но и от нивото на физическа активност? Изчисляването…
В съвременния свят, където информационният поток е непрекъснат, когнитивната функция играе решаваща роля за успешното справяне с ежедневните…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2025 Всички права запазени FHL.BG