Големият седалищен мускул (m. gluteusmaximus) е най-големият от задната група. Той има ромбовидна форма и се разполага под кожата на седалищната област. Във връзка с изправеното положение на тялото при човека той е достигнал най-голямото си развитие. Той започва от външната повърхност на хълбочната кост и от задната повърхност на кръстната и опашната кост. Дебелите му мускулни снопчета отиват напред и надолу, покриват големия въртел на бедрената кост и се прикрепват: предната част за лентовидното уплътнение на широката бедрена фасция, а задната част за костния гребен на бедрената кост. Големият седалищен мускул е най-мощният разгъвач в тазо-бедрената става. Освен това той опъва широката бедрена фасция и при изправено положение на тялото фиксира таза, а с него и туловището, като поддържа войнишката стойка.
Мускулът обтегач на широката бедрена фасция (m. tensor fasciae latae) се разполага напред от средния седалищен мускул, в страничната област на бедрото. Той започва от предно-горното хълбочно бодило и е затворен между двата листа на широката бедрена фасция. Влакната му се излъчват на границата между горната и средната трета Па бедрото в лентовидното задебеление на фасцията. Лентовидното задебеление на широката бедрена фасция се спуска надолу и се прикрепва за голямо пищялната кост. При съкращаване мускулът обтяга широката бедрена фасция и сгъва бедрото в тазо-бедрената става.
Средният седалищен мускул (m. gluteus medius) има триъгълна форма. Той започва от външната повърхност на крилото на хълбочната кост и от широката фасция. Мускулните му снопчета се спускат надолу, събират се и преминават в късо, дебело сухожилие, което се прикрепва за външната повърхност на големия въртел. При едновременното съкращаване на всички мускулни снопчета мускулът отвежда бедрото. Съкращаването само на предната част завърта бедрото навътре, а на задната навън.
Малкият седалищен мускул (m. gluteus minimus) се разполага върху външната повърхност на хълбочната кост, под средния седалищен мускул. Той има приблизително триъгълна форма. Започва дистално от средния мускул, спуска се надолу и встрани и посредством дебело сухожилие се прикрепва за предната страна на големия въртел. Той има същата функция, както и средният седалищен мускул.
Тренировката за седалищни мускули не трябва да бъде изпълнявана повече от два пъти в седмицата. Ефектът на “повдигнато дупе” е достижим, ако полагаме усилия за редовни тренировки и имаме търпение.Основното в една фитнес тренировка за седалище е интензивността и кардио тренировката.
тагове : Упражнения за седалище
Статията има информативен характер, продуктите които се промотират, не са лекарства и не трябва да се използват за лечение!
Най-често срещаните тежки метали в организма Тежките метали като живак, олово, кадмий и арсен могат да се натрупват в човешкия организъм…
Чувството на студени ръце и крака е често срещан проблем, който може да бъде сигнал за нарушения в кръвообращението. Въпреки че в някои случаи…
Знаете ли, че вашият дневен разход на енергия зависи не само от базалния метаболизъм (BMR), но и от нивото на физическа активност? Изчисляването…
В съвременния свят, където информационният поток е непрекъснат, когнитивната функция играе решаваща роля за успешното справяне с ежедневните…
Fhl.bg-Фитнес и Здраве Магазин за хранителни добавки в София 0888 917 000 024829562
Copyright © 2010 - 2025 Всички права запазени FHL.BG